Visa tiesa apie Maumą

Šį kartą nusprendėme pakalbėti šiek tiek neįprasta tema. Ar kada nors teko girdėti apie Maumą? Mums teko. Ir ne tik girdėti, bet ir susitikti akis į akį. Nors teisingiau pasakius – į nosį. Dažniausiai anas apsilanko sausio ir vasario mėnesiais. Kaip tik tada, kai sveikata ima ir sušlubuoja. Jeigu iki šiol manėte, kad dėl viso to kalta žiema, tai mes jus įspėjame – gali būti visai kitaip. Dėl to gali būti kaltas Maumas. Nes va būtent jis rūpinasi visokiom nešvarom ir ligom. Ir nors paprastai gyvena visokiose tamsiose ir klampiose vietose, kaip, tarkim, pelkė, bet pasitaikius progai ima ir apsigyvena nosyje.
Vaikai Maumą atpažįsta dažniau ir visai pelnytai, o gal ir nelabai, Snargliu pravardžiuoja. Jau senovėje tėvai vaikams sakydavo “nušluostyk maumą iš panosės”.
Tai kodėl mes čia šį kartą apie tuos snarglius ir maumus?.. Ne, mes nesusirgome. Stengiamės, kad primaumotų pelkės, o ne nosys ir šią žiemą mums sekasi. Bet turime vieną pažadą, kuris jau panašus į užmaumojusį.
Jau kurį laiką draugaujame su puikiu vaikų darželiu “Baltų šalelė“, kuris mums bendraugaujant priaugo iki mokyklos. O beaugdamas išleido puikią užduočių knygelę patiems mažiausiems apie mitines būtybes. Su darželio įkūrėja Alina Sinice kalbėjomės, kad vaikai labai nori išgyventi įvairias herojų istorijas, todėl vargu ar rasite vaiką, kuris nežino Žmogaus Voro, Supermeno ar dar ko nors. O kodėl nepaversti herojais mūsų lietuviškų dievybių ar mitinių būtybių? Įdomu pažvelgti į mitologiją vaikų akimis ir pabandyti pamatyti kaip jie mato Perkūną, Austėją, Elnią Devyniaragį ir žinomą… Maumą.
Nesakykite, kad jis nesvarbus. Būtent kalbėdami apie Maumą galime vaikams įskiepyti svarbius švaros ir tvarkos įpročius.
Taigi… atsigėrėme arbatos… nusiplovėme rankas… (na čia, kad maumas neprikibtų) ir tada vieni kitiems paspaudėme delnus. Sutarėme: bus drabužių linija vaikams su lietuviškomis dievybėmis ir mitinėmis būtybėmis!
Sausio mėnesį “Baltų šalelės” vaikai kalba apie Maumą, o mes pristatome pirmuosius šios serijos marškinėlius. Gal ir ne patys tinkamiausi būti pirmaisiais, bet neapsigaukite – kas jums primins nusiplauti rankas, jei ne apmaumojęs Maumas?
Teksto autorė – Asta Valiukevičienė